Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
WYSZUKAJ
Strona glówna  Strona główna » Lista artykułów » SUCHARY - tajemnicze jeziorka leśne

SUCHARY - tajemnicze jeziorka leśne

Będąc nad "Sucharami" można przenieść się oczami wyobraźni do baśniowej krainy zamieszkiwanej przez nimfy leśne i tajemnicze wodne stwory, które skrywa czarna woda jeziorek. Sceneria wokół jest bowiem niesamowita.

"Suchary" to tzw. jeziorka dystroficzne, które swój ciemnobrunatny kolor wody zawdzięczają dużemu zakwaszeniu. Nie są więc przyjaznym środowiskiem do rozwoju życia. Nazwa jeziorek wzięła się od drzew, które rosną na ich brzegach, nie osiągając wielkich rozmiarów i w końcu schną. Stąd określenie "Suchary".

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza "Suchary" ma długość ok 3 km. Na jej trasie znajduje się pięć "Sucharów". Po drodze mijamy różnorodną roślinność, w tym bór bagienny, a także miejsca bytności zwierząt. Nad Sucharem IV znajduje się wieża widokowa, z której można zaobserwować rozbudowane żeremie bobrów. Wędrujemy leśnymi ścieżkami, a w miejscach, gdzie teren jest podmokły, drewnianymi kładkami.

Każdy, kto zawita na Suwalszczyznę, powinien odbyć spacer po tym urokliwym skrawku tajemniczego lasu z ukrytymi w nim jeziorkami. Może nawet niektórym uda się oczami wyobraźni dojrzeć zanurzającego się w czarnej toni Sucharów mieszkańca tych wód.

-------------------------------------

Informacje zaczerpnięto z:
Wojciech Baruta "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"

[justyna]

Artykuły o podobnej tematyce:

KRZYWE
Krzywe  

Wigierski Park Narodowy
Kaletnik  Krzywe  Suwałki Blues Festival 2017  Zima na Suwalszczyźnie  Zimowa przygoda z PTTK  

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator