Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
USLUGI  TURYSTYCZNE  W  OKOLICY
Strona glówna  Strona główna » Lista artykułów » Klasztor górujący nad jeziorem Wigry

Klasztor górujący nad jeziorem Wigry

Klasztor górujący nad jeziorem Wigry

Zabudowania klasztorne wznoszą się nad Wigrami i mogą przywodzić na myśl twierdzę zbudowaną na wzgórzu. Klasztor stoi tu od niemal 300 lat, a zbudowali go Kameduli - przedsiębiorczy zakon, który przybył tu z Włoch.

Noszący się na biało zakonnicy wiedli surowe, pustelnicze życie. Żyli w ascezie, milczeniu, zachowywali pełen post i odżegnywali się od jakichkolwiek kontaktów z kobietami. Nie przeszkadzało to im jednak w zdobywaniu dóbr materialnych. W XVIII wieku byli w posiadaniu 300 kilometrów kwadratowych gruntów leśnych, ornych i jezior (włączając w to jezioro Wigry). Ponadto należało do nich 56 wsi, 11 folwarków i miasto Suwałki. Całe to bogactwo zostało skonfiskowane w 1800 roku przez Prusaków. Zakonnicy zostali wysiedleni do Bielan Warszawskich.

Na zabudowania klasztorne składa się: Kościół pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wieża zegarowa, siedemnaście eremów tzn. pustelni, dawny Dom Kanclerski, Dom Królewski, Domek Furtiana i refektarz. Wszystko to podtrzymywane jest murami oporowymi. W świątyni znajduje się krypta ze szczątkami zakonników i grobem biskupa Franciszka Karpowicza. U stóp klasztoru znajdują się obecnie ogrody, w których odbywają się różne imprezy plenerowe.

Warto podjąć trud i wspiąć się po wąskich schodach na wieżę zegarową. Rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na jezioro Wigry. Po nasyceniu oczu pięknymi krajobrazami można wybrać się na rejs po jeziorze. Przystań, z której odpływa statek, znajduje się u podnóża zabudowań klasztornych.


Informacje zaczerpnięto z:
W. Baruta, "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"

[justyna]
Klasztor górujący nad jeziorem Wigry 

Artykuły o podobnej tematyce:

WIGRY
MIMEO Music In Movement Electronic Orchestra  Zimowa przygoda z PTTK  

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator