Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
WYSZUKAJ
Strona glówna  Strona główna » Lista artykułów » Jezioro Białe

Jezioro Białe

Jezioro Białe

Nazwę BIAŁE noszą na Suwalszczyźnie trzy jeziora: Białe Augustowskie (Krechowieckie), Białe Filipowskie i Białe Wigierskie. Największe z nich jest Jezioro Białe Augustowskie, a najgłębsze Białe Filipowskie.

Białe Augustowskie (Krechowieckie)


powierzchnia: 476,6 ha;
maksymalna głębokość: 30 m;
średnia głębokość: 8,7 m;
długość: przekracza 6 km;
maksymalna szerokość: 1350 m;


Białe to duże jezioro rynnowe typu sielawowego. Posiada sporą ilość piaszczystych plaż i kąpielisk, które wabią turystów. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych - zwłaszcza od strony śluzy Przewięź. Nazwa jeziora pochodzi od piaszczystego i jasnego dna, rzadko porośniętego trzciną i sitowiem (tylko 4%). Jezioro ma rozwiniętą linię brzegową. Brzegi wysokie i suche. Uważa się je za idealne do uprawiania żeglarstwa

 

Białe Filipowskie

powierzchnia: 130,3 ha;
maksymalna głębokość: 52 m;
średnia głębokość: 17,1 m;
długość: 2900 m;
maksymalna szerokość: 580/700 m;

Białe Filipowskie to jezioro rynnowe o wysokich i stromych brzegach, typu sielawowego. Wody Białego są wyjątkowo czyste, o dużej przejrzystości; dno przybrzeżne piaszczyste, miejscami żwirowo-piaszczyste - tylko zatoki zamulone i porośnięte szuwarami. Nad jeziorem znajduje się dużo wspaniałych miejsc do kąpieli.

Linia brzegowa jest bardziej urozmaicona w części południowej. Brzeg wschodni jest zalesiony, zachodni posiada charakter polny. Jezioro stanowi atrakcyjny teren dla wędkarzy i turystów poszukujących ciszy i spokoju.

 

Białe Wigierskie

powierzchnia: 100,2 ha;
maksymalna głębokość: 34 m;
średnia głębokość: 13,2 m;
długość: 1750 m;
maksymalna szerokość: 750 m;

Białe Wigierskie to urocze jezioro. Posiada dużą przejrzystość i czystość wód oraz piaszczyste pobrzeże i dno. W zasadzie jest wolne od roślinności wysokiej, flory zanurzonej oraz planktonu. Ma cechy jeziora  oligo-mezotroficznego. Żyją w nim ryby wymagające wód głębokich, mało żyznych i utlenionych - tak jak sieja, sielawa, stynka i tym podobne. Białe ma łagodną linię brzegową i niezbyt wysokie brzegi, a od strony zachodniej - dość niskie. Wraz z otaczającym je wysokim borem - objęte jest ochroną rezerwatową.Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

Artykuły o podobnej tematyce:

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator