Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
Strona glówna  Strona główna » Lista artykułów » Czarna Hańcza - największa rzeka WPN

Czarna Hańcza - największa rzeka WPN

Czarna Hańcza - największa rzeka WPN

Rzeka Czarna Hańcza swe źródła ma na Suwalszczyźnie w pobliżu jeziora Jegliniszki. Swój bieg rozpoczyna więc w Polsce, a kończy na Białorusi, gdzie uchodzi do rzeki Niemen.

Czarna Hańcza ma 142 kilometry długości, z czego 15 kilometrów znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.
Rzeka wielokrotnie zmienia swój charakter. Na odcinku od Sobolewa do Zatoki Hańczańskiej przypomina rzekę podgórską. Ma tu silny nurt, wiele zakrętów, leży w niej wiele powalonych drzew. Zbliżając się do jeziora Wigry, uspokaja się, zwalnia i pogłębia. Po wypłynięciu z Wigier jest nadal rzeką o spokojnym nurcie, ale pojawiają się liczne zakola, a także rozległe rozlewiska. Na tych terenach żyje mnóstwo ptactwa wodnego. W miejscowości Wielki Most rzeka ponownie zmienia swój charakter - zaczyna płynąć szybciej, a jej koryto dzieli się na wiele odnóg. Na tym odcinku znajduje się mnóstwo przeszkód w postaci powalonych przez bobry drzew.

Odcinek doliny Czarnej Hańczy powyżej jeziora Wigry objęty jest ścisłą ochroną. Dzieje się tak ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze tego miejsca. Znajdują się tu torfowiska niskie i przejściowe, a na nich unikalne gatunki roślin np. fiołek torfowy i wełniaczka alpejska. Na tych terenach żyją łosie, bobry, kormorany czarne, a nawet wilki.
Ten chroniony obszar można zwiedzić poruszając się szlakiem wytyczonym między Sobolewem a Wigrami. Szczególnie atrakcyjny jest odcinek pomiędzy Leszczewkiem a Gawrych Rudą. Poruszamy się tu po kładce umieszczonej nad rzeką i torfowiskami.

Poza wspomnianymi zwierzętami nad Czarną Hańczą żyją zimorodki, wydry, piżmaki, nietoperze. W jej wodach występuje 17 gatunków ryb, wśród których kilka objętych jest ścisłą ochroną. Są to: strzebla potokowa, koza, piskorz i różanka).

Czarną Hańczą przebiega jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w regionie. Rozpoczyna się na Wigrach, następnie wiedzie przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski. Spływy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. W przypadku spływów kilkudniowych zanocować można na polach namiotowych znajdujących się nad brzegami rzeki.


Źródło:
  • Strona internetowa Wigierskiego Parku Narodowego

Artykuły o podobnej tematyce:

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator