Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
WYSZUKAJ
USLUGI  TURYSTYCZNE  W  OKOLICY

Olecko

Olecko

Miasteczko malowniczo położone nad jeziorem Olecko Wielkie. Jest rajem dla żeglarzy, wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy oraz amatorów wycieczek pieszych i rowerowych. Latem staje się tętniącym życiem ośrodkiem wypoczynkowym.

Na przestrzeni wieków Olecko kilka razy zmieniało swą nazwę. Najpierw nosiło nazwę Margrabowa pochodzącą od tytułu władcy Prus – margrabiego Albrechta Hohenzollerna. W 1920 roku przeprowadzono plebiscyt wśród mieszkańców w sprawie przynależności Olecka do ziem polskich bądź niemieckich. Zwyciężyła druga opcja. Wraz z tym zwycięstwem nazwa miasta została zmieniona na Treuburg czyli “Wierne Miasto”, by ostatecznie w 1945 r. przyjąć nazwę Olecko.

Miasto w pełni wykorzystuje zalety swojego położenia. Nad jeziorem znajduje się piękna plaża i molo, na którego końcu znajduje się skocznia. W wodach jeziora kryją się prawdziwe skarby dla adeptów nurkowania – pancerna kasa miejska z 1914 r. i wrak niemieckiego samolotu z czasów II wojny światowej. Wokół jeziora została poprowadzona trasa poznawcza “Wiewiórcza ścieżka”.

Na spacer warto się też wybrać do Parku Hindenburga, w którym centralnym obiektem jest pomnik-mauzoleum z 1927 r. wybudowany na pamiątkę niemieckich żołnierzy poległych w okolicach Olecka w czasie I wojny światowej. Swoim wyglądem pomnik przypomina zamki krzyżackie. Ma kształt półrotundy z arkadowymi otworami i wieżycami. Miejsce posiada naprawdę specyficzny klimat.

Do ciekawostek należy fakt, iż rynek XVI-wiecznej Margrabowej był największym w  Prusach. Jego boki miały 200 metrów długości. Do dziś jest jednym z największych rynków w Polsce choć trudniej go dokładnie zmierzyć, gdyż na jego środku znajduje się park z kościołem.

Oferty noclegowe z Olecka i okolic znajdziesz tutaj: http://www.suwalszczyzna.com.pl/mazury_garbate/oferty
Olecko Olecko Olecko 

Artykuły o podobnej tematyce:

OLECKO
XXX SZTAMA - Spotkania ze Sztuką  

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator