Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
WYSZUKAJ

Sejny

Sejny

Sejny to przygraniczna miejscowość i ważny ośrodek mniejszości litewskiej. Warto odwiedzić to miasteczko leżące 30 km od Suwałk i 12 kilometrów od przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach i zapoznać się z jego

Dawniej Sejny były siedzibą zakonu Dominikanów. Pozostał po nich renesansowy budynek klasztoru z XVII wieku. Gmach z wyglądu przypomina zamek magnacki, gdyż w jego narożnikach wznoszą się okrągłe baszty.

Klasztor wraz z przylegającym do niego budynkiem Bazyliki Nawiedzenia NMP stanowi jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych na Suwalszczyźnie. Bazylika została wzniesiona w latach 1610-1619. Pierwotnie stała tyłem do rynku. Odwrócono ją podczas przebudowy w 1760 r., kiedy to zyskała barokową fasadę z dwiema wieżami. Jej rokokowe wnętrze kryje 27 obrazów z XVII i XVIII w., kaplicę Massalskich z 1666 r., a w podziemiach znajdują się prochy magnatów. Najcenniejszym zabytkiem bazyliki jest gotycka figura Madonny Szafkowej z ok. 1400 r., która zasłynęła cudami. Przed budynkiem znajduje się neogotycka kaplica z 1789 r. z figurą św. Agaty.

Uwagę zwrócić należy także na stojący przed bazyliką pomnik biskupa Antoniego Baranowskiego (lit. Antanas Baranauskas). To ważna postać w historii stosunków polsko-litewskich. Biskup był zwolennikiem porozumienia z Polakami i wspólnego katolickiego oporu przeciwko wpływom rusyfikacji. Jest znany z tego, że jako pierwszy zwrócił się do wiernych w języku litewskim. Należy także do klasyków poezji litewskiej.

Charakterystyczny dla Sejn jest układ urbanistyczny z rynkiem, który powstał w wyniku połączenia wierzchołków dwóch trójkątów. Stoją przy nim XIX-wieczne drewniane domy, niektóre z otynkowaną frontową ścianą. Przy rynku znajduje się także klasycystyczny budynek ratusza z 1840 r. i pałac biskupi z XIX w.

Rozpoznawalnym obiektem architektonicznym Sejn jest także Biała Synagoga. Pochodzi z lat 1860-1870 i łączy w sobie elementy późnego klasycyzmu i neogotyku. Przed wojną Sejny zamieszkiwane były przez sporą społeczność żydowską. Synagoga wraz ze znajdującym się naprzeciwko domem talmudycznym jest obecnie zajmowana przez prężnie działającą instytucję kulturalną Ośrodek "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów".

W Sejnach działa Dom Litewski pełniący funkcję konsulatu. W budynku znajduje się również hotel i karczma, w której można się posilić tradycyjnymi litewskimi daniami.

[waszka]
Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny Sejny 

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

NOCLEGI W POLSCE NOCLEGI NA MAZURACH NOCLEGI NA PODLASIU NOCLEGI NA POMORZU NOCLEGI W BIESZCZADACH

Validated by HTML Validator