Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY

DUBENINKI

dubeninki Dziś jest to wieś gminna, usytowana na południowych obrzeżach Puszczy Rominckiej. Łatwo stąd trafić do mostów kolejowych w Kiepojciach - bardzo podobnych do tych w Stańczykach - lecz nieco mniejszych. Niedaleko są również piękne jeziora Mazur Garbatych i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Osadę założył około 1615 r. Krzysztof Gordecki, która od 1620 r. stała się parafią ewangelicką. Mieszkali tu Litwini, Mazurzy i Niemcy. W 1656 r. na Dubeninki napadli tatarzy. [Mowa tu o oddziele tatarskim, który po bitwie pod Prostkami w czasie "potopu szwedzkiego", wyłamał się spod komendy hetmana Gosiewskiego i plądrował Suwalszczyznę oraz Mazury.]

Wieś do 1945 r. należała do Prus Wschodnich i tylko w niej - jako jedynej - jeszcze w XX wieku wygłaszano kazania w trzech językach: niemieckim, polskim i litewskim.

Obecny kościół zbudowano w pierwszej ćwierci XIX wieku. Był najpierw ewangelickim, a później przekształcono go w katolicki. Przy kościele stoi postument z 1926 r. poświęcony żołnierzom niemieckim, którzy zginęli w walkach o Prusy Wschodnie w latach 1914-1915.

Dubeninki stanowią wspaniałą bazę wypadową w środkowy rejon Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i malowniczą pradolinę Błędzianki.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator