Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY

FRĄCKI

Nazwa wsi pochodzi od imienia jednego z rudniarzy - Franciszka Milewskiego. Rodzina Milewskich prowadziła tu od 1668 r. "Rudę na Wierśnionce" (Wierśnionka - rzeczka, której nazwę Profesor Falk tłumaczy jako "pochodzącą z jeziora źródlistego"). Rodzina ta wymarła podczas zarazy w 1710 r.

W latach siedemdziesiątych XVIII wieku, utworzono w miejscu starej rudni wieś rolniczą i włączono do guberni szczeberskiej. Większość jej mieszkańców stanowili "ziemianie"- czyli wolni chłopi, płacący czynsz i pełniący wyższe posługi dla dworu leśniczych w Pomorzu. W XIX wieku zamieszkali ją "sążniarze", czyli robotnicy leśni.

Podczas odwrotu wojsk niemieckich w lipcu 1944 r., trzej mieszkańcy wsi zostali zamordowani przez żandarmów, a ukrywającą się w lesie ludność ukarano spaleniem zabudowań. Obecnie przez miejscowość Frącki biegnie jeden z najpopularniejszych szlaków wodnych - spływ Czarną Hańczą - nazwany imieniem Jana Pawła II.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator