Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY
Strona glówna  Strona główna » Spis miejscowości » JASTRZĘBNA

JASTRZĘBNA

Jastrzębna jest wymieniana już w dokumentach z 1636 r. jako ostęp Jastrzębny w Puszczy Perstuńskiej. Był to przez ponad dwa wieki sporny teren pomiędzy urzędnikami królewskimi, a rodem Chreptowiczów.
Biegł tędy trakt grodzieński od Sajenka do Lipska. W pierwszej połowie XVIII wieku nad Jastrzębianką (lewym dopływem Lebiedzianki, wpadającej do Biebrzy) powstał folwark Jastrzębna i wsie do jego obsługi Jastrzębna i Hurskie. Wieś Jastrzębna leżała z obu stron folwarku - stąd uzyskanie drugiego członu nazwy : Pierwsza oraz Druga.

Majątek Jastrzębna zaliczany był do dużych - liczył ponad 700 hektarów. Dawano go w dzierżawę zasłużonym rodzinom. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku stanowił własność rządu. Ostatnim jego dzierżawcą był emerytowany pułkownik Podhoryński, lecz nie bardzo radził sobie z gospodarstwem. Wojska radzieckie w czasie wycofywania się w 1941 roku podpaliły budynki gospodarskie. W ten sposób zniszczono ich drewniane konstrukcje i po wojnie rozebrano. Budulec wykorzystano w budowie szkoły w Krasnymborze.

Wtedy też majątek uległ parcelacji, a piękny i obszerny drewniany dwór rozebrano.

Jastrzębna znana jest z mapy, jako przystanek kolejowy PKP na linii Białystok-Suwałki. W tym zwykle miejscu następuje postój pociągu osobowego kierunku Białystok- Suwałki, czekającego na pośpieszny z Suwałk (może to trwać nawet 20 minut).


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator