Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY
Strona glówna  Strona główna » Spis miejscowości » JELENIEWO

JELENIEWO

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego Wieś Jeleniewo istniała od około 1770 roku, przekształcona w miasto w 1780 - dzięki działalności reformatorskiej Antoniego Tyzenhausa. W 1786 roku mieszkało tu zaledwie 25 rodzin, ale już w 1800 były 64 domy, w któych żyło 471 osób. Prawa miasta szybko zostały dla Jeleniewa zabrane- bo po trzydziestu latach.

Pomimo tego następował jego szybki rozwój. Miejscowość pod koniec XIX wieku liczyła ponad 7 tysięcy obywateli. Zubożenie i utratę wagi w regionie, spowodował dopiero rozwój Suwałk. Wówczas Jeleniewo zostało sprowadzone do funkcji wsi.

Miejscowość zachowała małomiasteczkowy układ przestrzenny z ryniem i rogatkami dróg do Szurpił, Wiżajn, Becejł oraz Suwałk. Przez Jeleniewo w latach 1815-1829 biegł trakt pocztowy z Warszawy przez Suwałki do Petersburga. Od 1830 roku trasa prowadziła przez Szypliszki.

Parafia Jeleniewska powstała w 1772 roku. Wzniesiono wtedy kaplicę i niebawem zbudowano niewielki kościół. Obecny (fot. na górze) - pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego pochodzi z 1878 r, a jego wyposażenie - częściowo z końca XVIII wieku.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator