Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY
Strona glówna  Strona główna » Spis jezior » JEZIORA SUWALSZCZYZNY

 

JEZIORA SUWALSZCZYZNYjezioro Studzieniczne Studzieniczne

powierzchnia: 250,1 ha;
maksymalna głębokość: 30,5 m;
średnia głębokość: 8,7 m;
długość: 3425 m;
maksymalna szerokość: 1002 m;

Jest to zbiornik rynnowy typu sielawowego z bardzo rozwiniętą linią brzegową. Posiada aż pięć wysp. O jednej z nich - Fryca Grąd - jest opowiadana nawet legenda. Prawdopodobnie w czasie "potopu szwedzkiego", gdy Tatarzy niszczyli Augustów, z pływającej i "śmierdzącej" wysepki wyłonił się duch Kiejstuta i wskazał ją na schronienie dla uciekającej młodzieży. Wysepka według opowieści potrafiła pływać i uciekała od ścigających. Gdy zrezygnowali - zatrzymała się i od tego czasu tkwi w tym samym miejscu.

Na innej wysepce - Brzozowy Grąd (0,08 ha) ustanowiono w 1960 roku rezerwat florystyczny, dla ochrony stanowisk storczyka - obuwika pospolitego.

Jezioro Studzieniczne jest całkowicie zagospodarowane turystycznie. Na brzegu północnym są ośrodki wypoczynkowe i miejscowość Przewięź, a na południowym pole namiotowe i stanica wodna.

Jezioro leży między śluzami Przewięź i Swoboda w systemie Kanału Augustowskiego. Pomiędzy Stawem Wojciecha, a Studzienicznym jest sanktuarium maryjne - Studzieniczne.

 

jezioro Sumowo Sumowo

powierzchnia: 88 ha;
maksymalna głębokość: 13,6 m;
średnia głębokość: 8 m;
długość: 3450 m;
maksymalna szerokość: 500 m;

Jest to typowe jezioro rynnowe, przypominające rzekę. Leży w ciągu rzeki Rospudy. Brzegi Sumowa są wysokie i strome, z małymi laskami świerkowo - sosnowymi. Pobrzeże jest porośnięte wąskim pasem trzcin, za wyjątkiem wypływu Rospudy, gdzie trzcina pokrywa większość dna.

Ogólnie nad jeziorem znajduje się wiele wspaniałych miesc do kąpieli, choć okolica nie jest turystycznie zagospodarowana.

Akwen jest typu sandaczowo - leszczowego, panuje duża cisza i spokój. To wymarzony raj dla wędkarzy.

 

jezioro Szelment Wielki Szelment Wielki

powierzchnia: 334 ha;
maksymalna głębokość: 45 m;
średnia głębokość: 15 m;
długość: 6360 m;
maksymalna szerokość: 1100 m

Jest to duże jezioro w głębokim wyżłobieniu polodowcowej rynny, o silnie urozmaiconej i rozwinietej linii brzegowej. Stoki brzegów są miejscami strome, poprzecinane jarami i wąwozami. Pobrzeże jest raczej wąskie o dużym spadku dna, porośnięte trzciną, gdzie niegdzie zamulone. Sporo jest także miejsc o dnie kamienistym i piaszczystym, tam umiejscowiły się kapieliska i plaże (m.in. ośrodek wypoczynkowy na wschodniej stronie jeziora - u ponóża Góry Jesionowej).

Szelment jest akwenem typu mezotroficznego (w terminologii rybackiej typu leszczowego), o średniej żyzności. Wody jeziora są czyste o średniej przejrzystości.

 


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator