Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY
Strona glówna  Strona główna » Spis miejscowości » MAGDALENOWO

MAGDALENOWO

Brzeg jeziora Wigry przy wsi Magdalenowo - widok na groblę łączącą półwysep Wigierski - widać wpływ rzeczółki płynącej w kanale pod asfaltemWieś została założona między 1682 a 1690 rokiem przez kamedułów, w celu osadzenia w niej rzemieślników potrzebnych do budowy kościoła i klasztoru. Pierwotnie zwała się Magdalenów. Nazwę swą wzięła od zbudowanego tu przez zakonników kościoła parafialnego. Niestety dziś już nie istniejącego. W 1880 r. wieś liczyła 26 domów i aż 215 mieszkańców - gdy obecnie 8 gospodarstw i kilka domów letniskowych. Tuż obok wsi, na wzgórzu znajduje się jeden z najładniej usytuowanych na Suwalszczyźnie cmentarzy - z widokiem na jezioro i klasztor. Cmentarz został założony w XVIII wieku.

Magdalenowo jest jakby przedsionkiem wsi Wigry i klasztoru. Ze swą drewnianą nadjeziorną zabudową przypomina czasy, które dawno już minęły.

Na gruntach Magadalenowa i pobliskich Burdyniszek, na przesmyku między jeziorami Wigry i Dowcień, odkryto zespół stanowisk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych. Natrafiono na pozostałości obozowisk kultur późnego paleolitu i mezolitu, a także relikty neolitycznej kultury amfor kulistych i na ślady osadnictwa z późniejszych epok.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator