Suwalszczyzna.com.pl Baza internetowej informacji turystycznej

Noclegi i wypoczynek
na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna-noclegi, informacje, mapy
Suwalszczyzna
WYSZUKAJ
INFO  SUWALSZCZYZNY
MIEJSCOWOŚCI SUWALSZCZYZNY
MAPA ATRAKCJI
Mapa Atrakcji Suwalszczyzny i Mazur
ATRAKCJE SUWALSZCZYZNY

SMOLANY

Pierwsza wzmianka o Smolanach pochodzi z 1746 roku i mówi o folwarku i znacznych dobrach prywatnych rodziny Kotarskich. Od nich nabył je Michał Habermann w pierwszej połowie XIX wieku. Założył wówczas osadę - na miejscu zabudowań folwarcznych - do której sprowadził kolonistów i rzemieślników z Mazur, a także Żydów. Miał plany założenia w tym miejscu osady fabrycznej, a nawet miasteczka. Temu celowi miała służyć fundacja klasztoru reformatów, którą ustanowił w 1839 roku. Nieco wcześniej Habermann zbudował ewangelicki dom modlitwy i bożnicę dla Żydów. W1839 roku wystawił reformatorom murowany kościół, a w jego otoczeniu wzniósł budynki klasztorne.

Po 1851 roku Smolany stały się znów wsią. Klasztor w 1873 skasowano, kościół zaś pod wezwaniem św. Izydora - podniesiono do rangi parafii. Parafię tę w latach 1975-1995 prowadzili zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.


Informacje zaczerpnięto z :

  • S.Maciejewski "Po ziemi Suwalskiej"
  • S.Maciejewski "Szlakami Północnej Suwalszczyzny"
  • I.W. Baturowie "Po ziemi Augustowskiej"
  • W.Batura "Szlakami Południowej Suwalszczyzny"
  • J.Bacewicz "Podstawy wiedzy regionalnej ziemia suwalska"

 

WYSZUKAJ MIEJSCE WYPOCZYNKU i NOCLEGU - wg REGIONU [Suwalszczyzna i Mazury]:

AUGUSTOWSZCZYZNA  BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  SEJNEŃSZCZYZNA  SUWAŁKI i OKOLICA  SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY  MAZURY GARBATE  MAZURY  WIGRY i OKOLICA

Validated by HTML Validator